VirtualBox ile Linux Mint Kurulumu 3: Live CD'nin Çalıştırılması

Linux Mint Live CD'nin Çalıştırılması

Sanal makinemiz hazır olduğuna göre bir sonraki aşamaya geçebiliriz. Aynı normal bilgisayarlarda olduğu gibi sanal makineye de kurulıum yapmak için bir CD yerleştirmemiz gerekiyor. Bunun için için soldaki listeden sanal makineyi (LMDE 201303) seçip üstteki grafik menüden Settings butonuna tıklayın.

Açılan pencerede Storage sekmesine tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

Bu ekranda Controller: IDE menüsünün yanındaki Add CD/DVD Device butonuna tıklayalım (üstünde + işareti olan iki ikondan soldaki).

Bu diyalog penceresi açıldığında Choose disk* butonuna tıklayarak Linux Mint sayfasından indirdiğimiz **.iso dosyasını seçelim. Bu dosya kurulum için kullanacağımız live CD imajı. Neyse ki CD'ye yazmamız gerekmiyor.

.iso dosyası sanki sanal makineye br CD yerleştirmişiz gibi görünecek.

Bu işlemi tamamladıktan sonra OK'e basıp bu ekranı kapatabiliriz.

Linux Mint CD İmajını Çalıştıralım

Artık sanal makinemizi çalıştırmak için her şey hazır. Start butonuna basarak makineyi çalıştıralım.

Sanal makinemiz yeni bir pencerede çalışmaya başlayacak.

Bu ekranda (yukarı-aşağı tuşlarını kullanarak) Start Linux Mint seçeneğini seçip Enter tuşuna basın (bu ekran görünmeden işletim sistemi doğrudan açılırsa da sorun yok, ikisi aynı şey).

Bu aşamada Linux Mint CD'miz çalışmaya başlayacak. İşletim sisteminin açılması (ayırdığınız RAM'e bağlı olarak) bir iki dakika sürebilir. Benim yaptığım ayarlarla 30 saniye kadar bir sürede Linux Mint masaüstünü gördüm. Pencerenin büyüklüğü de otomatik olarak 1024x728 oldu.

CD imajımız açıldı, ama henüz Linux Mint'i kurmuş değiliz. Kuruluma devam...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder