Bittorrent Sync Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Bittorent Sync ile güvenli dosya paylaşımının nasıl yapılacağını biliyoruz. Ama bazı kullanıcılar için bu yeterli olmayabilir. Bu nedenle, programla ilgili sık sorulan sorular bölümlerini inceleyerek buralardan bazı soru ve cevaplar derledim. Umarım yararlı olur:

Bittorrent Sync özgür yazılım mı?
Hayır. An itibariyle Bittorrent Sync’in kaynak kodu açık değil. Geliştiriciler kaynak kodu açmayı değerlendirdiklerini ifade etmiş olsalar da henüz bu konuda adım atmış değiller.

Başka kullanıcılar benim dosyalarımı görebilir mi?
Hayır. Paylaştığınız dosyalar size verilen kodla şifrelenip Bittorrent protokolü kullanılarak aktarılır ve klasörün koduna sahip olmayan kimse içeriğini göremez.

“Klasör kodu” nedir?
Klasör kodu, Bittorrent Sync’e yeni bir klasör eklediğinizde oluşturduğunuz 20 haneli koddur. Bu kod Bittorrent Sync’te, klasör seçeneklerinde (“Folder Preferences”) saklanır.

Akıllı telefonumu nasıl senkronizasyona dahiil edebilirim?
Senkronize etmek istediğiniz klasöre sağ tıklayıp “Connect mobile device” seçeneğini seçtiğinizde, klasörün QR kodunu gösteren bir ekranla karşılaşacaksınız. Akıllı telefonunuzla bu kodu tarayarak senkronizasyonu başlatabilirsiniz.

Eğer elinizde yalnızca kod varsa, akıllı telefonunuza bu kodu girerek de senkronizasyonu başlatabilirsiniz.

.Sync ve .SyncPart uzantılı dosyalar ne işe yarıyor?
Bu uzantılar o dosyanın güncellendiği ya da indirilmekte olduğu anlamına geliyor.

İki farklı bilgisayardan aynı isimli iki dosya eklenirse ne olur?
Bittorrent Sync bu durumlarda insanların ne yaptıklarını bilerek hareket ettiklerini varsayar. Bu nedenle sonra eklenen dosya öncekinin yerine geçecektir.

Tek yönlü senkronizasyon mümkün mü?
Evet. Klasörünüzün yalnızca “read only” kodunu paylaştığınızda klasörünüz üzerinde başkalarının yaptığı değişiklikler size aktarılmayacaktır. Böylece birilerinin dosyalarınızı silmesinden endişe etmeniz gerekmez.

Elimde bir klasör kodu var, ama bu klasördeki bütün dosyaları istemiyorum, ne yapmalıyım?
Bu durumda .SyncIgnore dosyasını kullanabilirsiniz. Bir klasöre sağ tıklayıp “Edit .SyncIgnore” seçeneğini takip ederek bu dosya üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. .SyncIgnore, “?” ve “*” gibi işareteri destekler. Bunları nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız bir bilene danışmanızı öneririm.

Bittorrent Sync şimdi ücretsiz, ama gelecekte de ücretsiz olacak mı?
Evet. Bittorrent geliştiricileri programın gelecekte de ücretsiz olacağını açıkladılar.

Klasör kodları ne kadar güvenli?
Kısaca söylemek gerekirse, klasör kodları oldukça güvenli. 20 haneli bir kodu tahmin ederek bulmak pek kolay olmasa gerek.

Bilgisayarımı kapattığımda arkadaşım benim klasörümü hâlâ senkronize edebilecek mi?
Hayır. Bittorrent Snyc buluta yedekleme yapan bir program değil.

Bittorrent Sync’i, bilgisayarımdaki bir klasörü, bilgisayarıma bağlı USB sabit diske senkronize etmek için kullanabilir miyim?
Hayır.

Bağlantıların yanında gördüğüm işaretler ne anlama geliyor?
Söz konusu cihazla doğrudan bağlantınız olduğu anlamına geliyor.
Söz konusu cihazla dolaylı bağlantınız olduğu anlamına geliyor.

Daha hızlı olduklarından doğruda bağlantılar tercih edilmelidir.

.SyncID, .SyncIgnore, .SyncPart, .SyncTemp, .SyncOld, .!Sync uzantılı dosyalar ve .SyncArchive klasörü ne işe yarıyor?
.SyncID: Klasörünüzün eşsiz kimliğini içeren bir dosyadır. Bu dosyayı değiştirir ya da silerseniz klasörünüz artık Bittorrent Sync tarafından tanınmayabilir.
.SyncIgnore: Kullanıcının üzerinde değişiklikler yapabileceği ve senkronize edilmesi istenmeyen dosya ve alt-klasörlerin işaretlenebileceği bir dosyadır.
.SyncArchive: BitTorrent Sync, dosyaları silmez. Başka bir cihazda bir dosya silinmişse, o dosya diğer cihazlarda “.SyncArchive” klasörüne taşınır. Bu klasördeki dosyalar bir süre sonra (30 gün) silinirler.
.!Sync: Klasöre yeni dosyalar eklendiğinde Bittorrent Sync .!Sync uzantılı geçici dosyalar oluşturur. Dosyanın tamamı aktarıldığında bu dosya yeniden adlandırılıp sonundaki .!Sync uzantısı silinir.
.SyncPart / .SyncTemp: Büyük dosyaların yalnızca bir bölümü değiştirildiğinde Bittorrent Sync yalnızca o bölümü sekronize ederek tasarruf sağlar. Bu durumlarda .SyncPart ve .SyncTemp uzantıları kullanılır.
.SyncOld: Başka bir cihazdan sizin cihazınıza aktarılan bir dosya silinmişse, .SyncOld onun bir yedeğini barındırır. Dosya aktarımı tamamlandığında .SyncOld dosyası da .SyncArchive klasörüne taşınır.

Önemli Not: Bittorrent Sync henüz beta aşamasında olduğundan, tatsız sürprizlerle karşılaşma ihtimalinizi gözardı etmeyin. Bu durumdaki bir ürünün ne güvenliğinden ne de kararlılığından emin olmak mümkün değildir.

Kaynaklar:
* Bittorrent Sync Faq
* BitTorrent Sync FAQ unofficial

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder